Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Strajk. Historia buntów pracowniczych

Strajk. Historia buntów pracowniczych

  • Istniejące nieprzerwanie od 178 lat poznańskie przedsiębiorstwo Cegielskiego jest dla autora punktem odniesienia i inspiracją do opisu dynamiki ruchu pracowniczego i konfliktów klasowych.
Cena katalogowa44,99 zł
Cena regularna: -10%49,99 zł(Zniżka 10%)
44,99 zł
/ szt. brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 34,99 zł
Produkt dostępny
Produkt dostępny
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
Dodaj do listy zakupowej
Opis

Minęło już ponad 150 lat od pierwszego strajku, do jakiego doszło w 1872 roku w fabryce Cegielskiego – symbolu, miejscu wyjątkowym nie tylko na mapie Wielkopolski, ale i całego kraju. Istniejące nieprzerwanie od 178 lat poznańskie przedsiębiorstwo jest dla Jarosława Urbańskiego punktem odniesienia i inspiracją do opisu dynamiki ruchu pracowniczego i konfliktów klasowych. Autor porusza między innymi niezbadany dotąd temat pierwszych kobiecych organizacji związkowych i przywołuje postaci najsłynniejszych wiecowniczek. Od losów Cegielskiego przechodzi do nierozerwalnie splecionych z fabryką polskich stoczni, by w finale przypomnieć sylwetkę legendarnego działacza związkowego Marcela Szarego. Pokazuje, jak walki pracownicze znalazły współcześnie kontynuację w Inicjatywie Pracowniczej działającej prężnie wśród osób zatrudnionych w magazynach Amazona w podpoznańskich Sadach.

Jarosław Urbański (ur. 1964) – socjolog, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, od lat 80. związany z ruchem anarchistycznym i pacyfistycznym (Ruch Wolność i Pokój) i środowiskiem poznańskiego Rozbratu. Autor książek: Prekariat i nowa walka klas. Przeobrażenia współczesnej klasy pracowniczej i jej form walki (2014), Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu (2016) oraz Wiecowniczki. Zofia Tułodziecka i początki radykalnego, zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce (2018) oraz licznych artykułów publicystycznych i naukowych, w tym dotyczących problematyki historycznej i społecznej.

„Seria Ludowa Historia Polski ma stanowić przyczynek do odzyskania zapomnianych dziejów zwykłych ludzi. Chcemy w niej przedstawiać najciekawsze prace na temat tych, którzy nie kwalifikowali się do narodu Sarmatów, choć byli prawdziwą solą ziem dawnej Rzeczypospolitej. Będą to zatem książki o chłopach pańszczyźnianych, miejskiej biedocie, ludziach luźnych, a wreszcie proletariacie”.
Przemysław Wielgosz, redaktor merytoryczny serii


W serii dotychczas ukazały się:

• Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich
• Śladami Szeli, czyli diabły polskie
• Bez pana i plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska
• Niewolnicy modernizacji. Między pańszczyzną a kapitalizmem
• Ludowa historia kobiet


Patronat medialny:

Szczegóły
Wydawnictwo
Autor
Jarosław Urbański
Liczba stron
320
ISBNWięcej
Niepowtarzalny dziesięciocyfrowy, a od 01.01.2007 13-cyfrowy identyfikator książki
9788388558856
Rok wydania
2024
Do pobrania
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel