Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego
W promocji

Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego

  • Jak wygląda praca kuratora sądowego? Kim są ludzie, z którymi styka się każdego dnia?
Cena katalogowa44,99 zł
Cena regularna: -10%49,99 zł(Zniżka 10%)
44,99 zł
/ szt. brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 44,99 zł
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
14 dni na łatwy zwrot
Bezpieczne zakupy
Dodaj do listy zakupowej
Opis

Z biegiem lat uodporniłem się w tym zawodzie. Nie na krzywdę dzieci, ale na patolę i ich tryb życia. Skoro jesteś dorosły, to chlej, ćpaj, żyj w syfie albo na dworcu. To w sumie twój wybór, a ja jedynie mogę ci powiedzieć, że można inaczej. […] Ale jeżeli prowadząc taki tryb życia, masz pod opieką dzieci – zabiorę ci je. I zrobię to z przepięknym uśmiechem na ustach i satysfakcją, bo wiem, że twoje dzieci, które hodujesz, dostaną szansę na inne życie. Czy z niej skorzystają? Nie wiem, ale przynajmniej będą miały wybór.

[ze wstępu]  

Jak wygląda praca kuratora sądowego? Kim są ludzie, z którymi styka się każdego dnia?

Na kartach notatnika kurator opisuje realia swojej pracy. To popegeerowskie wsie, brudne dzielnice i stare kamienice, świat alkoholików, meneli, sprawców i ofiar przemocy, rozwodników wszelkimi sposobami walczących o dzieci i ludzi, których los ich dzieci obchodzi mniej niż butelka wódki. To także urzędowe absurdy, bezsensowne sprawy, papierologia, lekceważenie pracy kuratora. Świat, w którym krzywdzone dziecko jest statystyką i problemem dla służb, a kolejny patol przestał wzbudzać już jakiekolwiek emocje.

Na książkę składa się nieco ponad dwadzieścia obrazów, opisanych subiektywnie, żywym, dosadnym językiem, pozbawionych upiększeń. Autor nazywa swoich bohaterów i sytuacje po imieniu. W unikalny sposób przedstawia świat, który większości z nas jest nieznany, od którego odwracamy wzrok, a jednak stanowi on zaskakująco szeroki margines życia w Polsce.
 

FRAGMENT KSIĄŻKI DO POBRANIA W ZAŁĄCZNIKU PONIŻEJ OPISU






Bez fikcji  seria literatury faktu Wydawnictwa RM.

Poruszające reportaże, wywiady z wyjątkowymi ludźmi, wciągające relacje z autentycznych wydarzeń – to wszystko znajdziesz w nowej serii naszego wydawnictwa.

Ludzie i ich losy są w centrum tych opowieści. To historie, których nie da się zapomnieć. Autorzy wchodzą w świat opisywanych ludzi, przedstawiają ich przeżycia. Eksperci rzucają nowe światło na głośne tematy i pokazują nieznane zagadnienia.

Książki z serii Bez fikcji to pozycje dla każdego, kto chce wiedzieć więcej i lepiej rozumieć otaczający świat.

Szczegóły
Wydawnictwo
Autor
Piotr Matysiak
Liczba stron
224
Format
140x205 mm
Oprawa
broszurowa klejona
ISBNWięcej
Niepowtarzalny dziesięciocyfrowy, a od 01.01.2007 13-cyfrowy identyfikator książki
978-83-8151-818-5
Wydawnictwo
Wydawnictwo RM
Rok wydania
2024
Do pobrania
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Opinie o Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego

5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia niepotwierdzona zakupem
Wyobraź sobie książkę, która jest jak wejście bez pukania do mieszkania pełnego życiowych historii, które większość z nas wolałaby omijać szerokim łukiem. "Patożycie" Piotra Matysiaka to właśnie taki niezapowiedziany wizyt w świecie, o którym słyszeliśmy, ale wolelibyśmy myśleć, że jest daleko. Autor, kurator sądowy z krwi i kości, oprowadza nas po miejscach, które na pierwszy rzut oka wydają się z innej planety. To podróż przez popegeerowskie wsie, gdzie czas się zatrzymał, przez brudne dzielnice, w których życie toczy się według innych zasad, aż po stare kamienice, w których każde piętro kryje inną historię. Matysiak pokazuje nam świat, w którym "patola" to nie tylko słowo rzucone na wiatr, ale codzienność ludzi, z którymi pracuje. Ale co sprawia, że "Patożycie" wyróżnia się na tle innych książek? Przede wszystkim język. Autor nie używa skomplikowanych metafor ani wyszukanych słów. Jego opowieść jest prosta, bezpośrednia, pełna ulicznych zwrotów i wulgaryzmów, które są tam nie po to, by szokować, ale by oddać realia opisywanego świata. To jak rozmowa ze znajomym, który nie owija w bawełnę i mówi wprost, co myśli. Książka jest też pełna emocji. Matysiak nie boi się pokazać, że praca kuratora sądowego to nie tylko wypełnianie dokumentów i odhaczanie punktów na liście. To codzienne zmagania z systemem, który często zdaje się pracować przeciwko ludziom, którym ma pomagać. Ale to także radość z małych zwycięstw, kiedy udaje się coś zmienić na lepsze, nawet jeśli to tylko kropla w morzu potrzeb. "Patożycie" to również opowieść o ludziach. O tych, którzy stracili nadzieję, ale i o tych, którzy wciąż walczą o lepsze jutro. To portrety alkoholików, osób bezdomnych, rodzin zmagających się z przemocą - wszystkich tych, którzy z różnych powodów znaleźli się na marginesie społeczeństwa. Autor nie ocenia swoich bohaterów; po prostu opowiada ich historie, zostawiając ocenę czytelnikowi.
2024-03-03
Piotr Lejk GeekPiotr
Czy opinia była pomocna? Tak 3 Nie 0
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:

Z naszego bloga

pixel