Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Premiera książki Rachel Roth Przysięgnij, że przeżyjesz

2022-01-10
Premiera książki Rachel Roth Przysięgnij, że przeżyjesz

Premiera książki Rachel Roth Przysięgnij, że przeżyjesz

„Ja już tego nie przeżyję, ale ty przyrzeknij mi, że przetrwasz to piekło i opowiesz światu, co te bestie z nami zrobiły” – Roma Rotsztejn usłyszała tę prośbę od współwięźniarki obozu w Majdanku. Ponad 30 lat później, już jako Rachel Roth, była gotowa spełnić złożoną obietnicę. Mimo upływu czasu w jej pamięci zachowały się najdrobniejsze szczegóły życia pod niemiecką okupacją oraz grozy obozów zagłady.

Roma urodziła się w Warszawie w zamożnej, inteligenckiej rodzinie żydowskiej. Jej matka prowadziła sklep z elegancką odzieżą, ojciec był znanym i szanowanym dziennikarzem. Lubiła chodzić do kina, szczególnie na filmy z Shirley Temple. Świat beztroskiego dzieciństwa Romy rozpadł 1 września 1939 roku, gdy miała zaledwie 13 lat. Podobnie jak miliony europejskich Żydów stała się ofiarą nazistowskiego terroru.

Po zajęciu przez nazistów Warszawy jej ojciec zmuszony został do ucieczki do Palestyny. Wkrótce pozostała rodzina została przeniesiona do warszawskiego getta, gdzie zmagała się z głodem i narastającymi represjami. Latem 1942 roku niemal wszyscy bliscy Romy zostali deportowani. Osamotniona nastolatka przyłączyła się do Żydowskiej Organizacji Bojowej. Udało jej się przemycić broń, która bardzo przydała się podczas powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku. Po jego upadku Roma trafiła do obozu w Majdanku, następnie została przeniesiona do obozu w Auschwitz, a wyzwolenia doczekała w Bergen-Belsen.  Po wojnie wyjechała do ojca do Palestyny. W latach 60. przeniosła się wraz z mężem do Stanów Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Przysięgnij, że przeżyjesz opisuje przejmującą historię losów Romy Rotsztejn, równocześnie pokazuje jak hitlerowcy, krok po kroku, odbierali Żydom prawa – począwszy od rekwirowania dobytku przez przesiedlenia do getta po zamykanie w obozach zagłady.

Do dziś najcenniejszą pamiątkę Rachel stanowi fotografia zrobiona w czerwcu 1941 roku – jest to ostatnie wspólne zdjęcie rodziny Rotsztejnów. Spośród 21 patrzących w obiektyw osób tylko ona przeżyła Holokaust. Pozostali – mama, siostry i brat, dziadkowie i kuzyni – zginęli w łapankach w getcie, transportach do obozów, w komorach gazowych.    

 

pixel